ماموران یگان حفاظت منابع طبیعی شهرضا با همکاری ماموران پاسگاه هونجان دو خودروی سواری حامل چوب درختان جنگلی بلوط را توقیف نمودند.رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان شهرضا در این باره گفت: از این خودروها جمعا 700 کیلوگرم چوب جنگلی از نوع بلوط کشف و ضبط گردید.
امان اله نیکرو اظهار داشت: این خودروها در حال حاضر توقیف شده و متخلفان نیز دستگیر و پس از تشکیل پرونده به مراجع قضایی ارجاع شدند.عابدین حسین پور مامور یگان حفاظت منابع طبیعی شهرضا نیز گفت: به استناد ماده ۴۸ قانون حفاظت و بهره برداری از جنگلها، هرگونه قطع، حمل و برداشت غیرمجاز چوب و زغال درختان جنگلی جرم محسوب می شود.
وی افزود: پایش، حفظ و حراست منابع طبیعی بالاخص جنگل ها و مراتع به دليل تهدید فرسایش شدید و خشکسالی های دهه اخیر و بالتبع اثرات ویرانگر تخریب منابع طبیعی در جنگل­های زاگرس، منطقه را با چالش بزرگی روبرو خواهد کرد که حل این بحران تنها از طریق مشارکت و همکاری مسئولان استان­ها و عموم مردم و نهادینه شدن فرهنگ منابع طبیعی در میان اقشار جامعه امکان پذیر خواهد شد.

بر اساس ماده ۴۸ قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها:
حمل‌ چوب‌ و هیزم‌ و ذغال‌ حاصل‌ از درختان‌ جنگلی‌ در تمام‌ نقاط‌ کشور بدون‌ تحصیل‌ پروانه‌ حمل‌ از سازمان‌ جنگلبانی ممنوع‌ است‌ و چنانچه‌ مرتکب‌ فاقد پروانه‌ بهره‌برداری باشد طبق‌ قانون‌ مجازات‌ مرتکبین‌ قاچاق‌ تعقیب‌ و مجازات‌ خواهد شد. در صورتی که‌ دارای‌ پروانه‌ بهره‌برداری باشد فقط‌ عین‌ مال‌ به‌ سود سازمان‌ جنگلبانی ضبط‌ می­شود. راننده‌ وسیله‌ نقلیه‌ که‌ چوب‌های بدون‌ پروانه‌ را عالماً حمل‌ کرده‌ باشد معاون‌ جرم‌ محسوب‌ و علاوه‌ بر مجازات‌ مقرر از دو ماه‌ تا یک سال‌ از حق‌ رانندگی محروم‌ می‌شود.

 
بازدید : 181
29 خرداد 1395 ساعت 01:52 ب.ظ
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری
درحال بارگزاری